Jestem pewien, że zdajesz sobie sprawę, iż ludzie różnie odbierają ten świat. Dzieje się tak ponieważ patrzą na niego w inny sposób…
Wyobraź sobie, że każdy z nas ma w umyśle coś, co nazywamy mapą percepcyjną. Ta mapa stanowi odwzorowanie otaczającego Cię świata.
Czy wyobrażasz sobie jeżdżenie z pomocą nawigacji, która od lat była nie aktualizowana?
To jaką masz mapę determinuje to dokąd i w jakim tempie dotrzesz – czyli np. co i jak szybko osiągniesz. Mapy, które posiadamy często znacznie różnią się od siebie. To dlatego osiągamy tak różne wyniki. Dlatego też czasem ludzie się kłócą i każdy uważa, że ma rację, a tak naprawdę każdy opiera się na swojej mapie(interpretacji), która według niego jest słuszna, i mocno w to wierzy, bo takie miał doświadczenia, więc upiera się, że tak właśnie jest.
Zauważ, że choć wszyscy żyjemy na tym samym świecie, to dla jednych jest on miejscem przyjaznym i pełnym możliwości, a dla drugich miejscem wrogim – pełnym niebezpieczeństw. To, że nasze mapy(wizje świata) różnią się od siebie wynika z faktu, że patrzymy na świat przez różne filtry. Na każdego z nas oddziałuje szereg filtrów np.:
– rodzina, w której się wychowywaliśmy,
– krąg kulturowy w jakim żyliśmy,
– doświadczenia, które mieliśmy,
– to jakich mieliśmy kolegów i koleżanki,
– oraz wiele innych czynników.
U każdego te filtry dają inny obraz, są niczym inaczej ustawiony obiektyw w aparacie, na który dodatkowo ktoś nałożył szereg różnych przysłon i nakładek.
Przyjmijmy, że rzeczywistość jest jednolita – niczym ten sam model aparatu fotograficznego,
a nasze życie symbolizuje wykonane przez nas zdjęcie(jest to nasza mapa rzeczywistości).
Aparat niby ten sam, a w rękach różnych osób robi różne zdjęcia.
Świat zewnętrzny jest taki sam, a my tak różnie go postrzegamy.
O ile jakość zdjęcia zależy od ustawienia ostrości, przesłony, czasu itp.
O tyle rzeczywistość, w której żyjemy zależy od naszych przekonań – czyli tego w co wierzymy.
To w co wierzymy zależy od naszych doświadczeń, od tego co nam mówiono, wpajano, czego nas uczono itp.
Jak więc pracuję?
Moja praca polega na wspieraniu Cię w zmianie tych ustawień w korzystny dla Ciebie sposób, tak aby Twoje mapy pomogły Ci szybciej, łatwiej i skuteczniej docierać do celu czyli osiągać to co jest dla Ciebie w życiu ważne.
Coaching polega na identyfikacji i zmianie niekorzystnych przekonań, a w efekcie korzystnie zmienia się „Twoja rzeczywistość”.
Pomagam Ci zmienić „Twój świat”. Bo kiedy Ty się zmieniasz, zmienia się dzięki temu otaczająca Cię rzeczywistość.
Coaching koncentruje się wokół Twoich pragnień. Jest procesem doskonalenia kompetencji w obszarze, który chcesz rozwijać. Coaching opiera się na partnerskiej relacji i wzajemnym zaufaniu. Pomaga Ci w stawaniu się tym, kim chcesz być i w byciu najlepszym jak to możliwe.
Klienci zgłaszają się do coachów ponieważ chcą zmienić coś w swoim życiu, pragną by wyglądało ono inaczej, bądź chcą skupić się na osiąganiu ważnych dla nich celów – zarówno tych prywatnych jak i zawodowych.
Istnieje kilkanaście rodzajów coachingu, z których główne to:
– life coaching – koncentruje się na zmianach w życiu osobistym,
– business coaching – skupia się na zmianach u kadry menadżerskiej i biznesmenów,
– executive coaching – dotyczy rozwoju umiejętności kadry zarządzającej wyższego szczebla – prezesów, właścicieli firm, dyrektorów.
– team coaching – czyli coaching zespołowy zwany także coachingiem zespołów.
Coaching zapewnia warunki, w jakich możesz dać z siebie to, co najlepsze, uczyć się i rozwijać w taki sposób, w jaki chcesz i jaki jest dla Ciebie najkorzystniejszy. Jednak konieczne jest Twoje zaangażowanie.
Jako coach wesprę Cię w dokonaniu zmiany, tak, byś stał/a się osobą bardziej skuteczną, wydajną i zadowoloną ze swojego życia. Wspólnie ustalimy strategię i plan działania.
Jeśli interesuje Cię podjęcie współpracy –
zapraszam do kontaktu!
Jakub Kusiorski
Coaching Olsztyn
Coach Online