Zmiany w życiu – wdrażanie zmian niczym przesadzanie drzew.

Zmiany w życiu…

Zmiany – z wprowadzaniem w życiu gruntownych zmian jest jak z przesadzaniem drzew. Im drzewo młodsze tym łatwiej je przesadzić, im starsze tym więcej wymaga to zaangażowania.

Dzieci i młodzież przypominają sadzonki – stosunkowo często łatwo jest im przyjąć nowe ramy otaczającej rzeczywistości.

Młodzież oraz osoby we wczesnym okresie dorosłości (20 do 40 roku życia) to mniejsze i większe drzewka. Są już podhodowane, czasem ładnie rozrośnięte, zazwyczaj stosunkowo elastyczne, przez co ładnie się przyjmują. Wzmocnione po okresie dzieciństwa oraz dojrzewania są otwarte na zmiany. To bardzo korzystny czas na przesadzanie (wdrażanie w życiu zmian).

Osoby w tzw. środkowym okresie dorosłości (40 – 60 lat), przypominają spore drzewa. Są już mocno zakorzenione – mają wyrobione przekonania na temat siebie, innych ludzi i otaczającego świata. Ich przesadzanie wymaga zazwyczaj więcej pracy, choć zdarzają się elastyczne egzemplarze zaskakująco otwarte na zmianę.

Osoby w późnym okresie dorosłości (powyżej 60 roku życia) to dojrzałe drzewa. Ich system korzeniowy jest już rozrośnięty i mocno zakotwiczony w gruncie. Przesadzenie takiego drzewa w zupełnie inne warunki to zazwyczaj duża i złożona operacja. Wiele z tych drzew wrosło na tyle w otaczającą je rzeczywistość, że nie oczekuje zmian lub się ich wręcz obawia.

Starych drzew się nie przesadza…?

Znane powiedzenie mówi – „starych drzew się nie przesadza”! Ale czy na pewno?

Oczywiście, tak jak od każdej reguły znajdą się wyjątki, tak osoby w każdym wieku mogą wprowadzać zmiany w życiu. Na wprowadzanie zmian nigdy nie jest za późno i zapewne warto je wdrażać. Faktem jednak jest, że im wcześniej je wprowadzimy, tym dłużej w naszym życiu będziemy z nich czerpać profity.

Nie zwlekaj więc, najlepszy moment na zmiany jest teraz. Niechaj Twoje korzenie rozrastają się we właściwym gruncie, który wybierzesz świadomie, i który będzie Ci służył.

Firm i specjalistów, którzy pomogą Ci wdrożyć pożądane zmiany jest sporo. Zajmują się tym psychologowie, psychoterapeuci, certyfikowani coachowie, mentorzy oraz inne osoby specjalizujące się w rozwoju osobistym. W zależności od tego na jakim etapie jesteś, jeśli potrzebujesz zmian, warto przybliżyć sobie różnice w ich specjalizacjach, aby zwiększyć szanse, że właściwie trafisz, a wtedy wdrażana zmiana przebiegnie sprawnie i skutecznie.

Powodzenia!

Poniżej kilka przydatnych linków:

Parę słów o pracy coacha

Parę słów o pracy psychologa i terapeuty

Pytania i odpowiedzi – Jak wygląda praca ze mną?

Zostaw komentarz

Do góry